Klasztor OO. Bernardynów w Przeworsku - Zwiedzanie kościoła - nawa północna

Zwiedzanie kościoła i klasztoru

Nawa północna

Nawa północna

Najcenniejszymi zabytkami nawy północnej i południowej są ołtarze boczne i końcowe. Obrazy ze wspaniałymi rokokowymi ramami otacza iluzjonistyczna polichromia, imitująca wielkie bogactwo form architektonicznych z ornamentami → rocaille i roślinnymi o wspaniałej kolorystyce.

Zapraszamy do jej zwiedzania oraz do modlitwy, której sprzyja nieco mroczny i tajemniczy charakter tej części kościoła.

Ołtarz Św. FlorianaPierwszym w kolejności jest ołtarz → Świętego Floriana. Zgodnie z tradycją przedstawiono Go w zbroi, chociaż mało przypominającej zbroję rzymskiego oficera. W tle aniołowie pomagający gasić pożar temu patronowi strażaków.

Ołtarz Św. JózefaKolejnym ołtarzem jest ołtarz → Świętego Józefa. Święty Józef trzyma Dzieciątko Jezus, a w drugiej dłoni ma lilię – symbol czystości.

Ołtarz Św. AnnyZa wejściem do kaplicy Świętego Antoniego dochodzimy do ołtarza → Świętej Anny Samotrzeciej.

Słowo „samotrzeć” pochodzi z języka staropolskiego i oznacza „sama z dwiema osobami” – czyli trzy osoby. Obraz przedstawia Św. Annę, Matkę Bożą i małego Jezusa. W rocaille u góry widnieje napis Si quaeris miracula (Jeśli szukasz cudów), gdyż niegdyś był tu cudowny obraz Świętego Antoniego, znajdujący się obecnie w kaplicy obok.

Między ołtarzami bocznymi znajdują się obrazy Drogi Krzyżowej z 1883 roku, namalowane przez Stani­sława Bryńskiego z Krakowa. Można je obejrzeć na stronie → Droga Krzyżowa.

Ołtarz nawy północnejNawę północną kończy wspaniały ołtarz Świętego Krzyża. W obu ołtarzach końcowych znajdują się wnęki przeznaczone na obrazy – inaczej niż w przypadku ołtarzy bocznych. Po tej stronie we wnęce umieszczono Chrystusa Ukrzyżowanego, przywiezionego w 1951 roku ze zlikwidowanego klasztoru ze wschodnich rejonów Polski. W górnej części przedstawiono Modlitwę w Ogrojcu, choć wg niektórych źródeł miałaby to być pokutująca → Maria Magdalena.

Modlitwa w Ogrojcu

W podstawie ołtarza znajduje się oszklona trumna z relikwiami Św. Klemensa I Rzymskiego. Więcej informacji o tym Świętym znajdą Państwo na stronie → Św. Klemens naszej witryny internetowej.


W dalszej ich podróży przyszedł do jednej wsi. Tam pewna niewiasta, imieniem Marta, przyjęła Go do swego domu. Miała ona siostrę imieniem Maria, która siadła u nóg Pana i przysłuchiwała się Jego mowie. Natomiast Marta uwijała się koło rozmaitych posług. Przystąpiła więc do Niego i rzekła: „Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła.” A Pan jej odpowiedział: „Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko niewiele. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona.”

Łk 10, 38-42

© 2009 Klasztor OO. Bernardynów w Przeworsku

Powrót