Klasztor OO. Bernardynów w Przeworsku - Ogłoszenia parafialne

Ogłoszenia parafialne

5 NIEDZIELA WIELKANOCNA
19.05.2019

 1. W liturgii Kościoła w tym tygodniu wspominamy:

  - w poniedziałek święto św. Bernardyna ze Sieny
  - w czwartek święto rocznicy poświęcenia Bazyliki św. Ojca Franciszka z Asyżu
  - w wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych.
 2. 2. Przypominamy, że w najbliższą sobotę, 25 maja, odbędzie się historyczno-mariologiczne sympozjum naukowe pod nazwą „Consolatio Populi Prevorscensis. Z dziejów kultu Matki Bożej Pocieszenia w kościele OO. Bernardynów w Przeworsku”. Organizuje je nasz Klasztor we współpracy z Urzędem Miasta Przeworska i Wyższą Szkołą Społeczną Gospodarczą. O godz. 9:00 będzie celebrowana w naszym Kościele uroczysta Msza Święta, a o godz. 10:30 rozpocznie się część naukowa w Miejskim Ośrodku Kultury. Do wysłuchania dziewięciu referatów o kulcie Matki Bożej Pocieszenia zapraszamy wszystkich parafian, sympatyków naszego Klasztoru i czcicieli Maryi.
  Jako pierwszy, referat o znaczeniu koronacji wizerunków Matki Bożej wygłosi ks. Wacław Siwak z Przemyśla, przewodniczący naszej Komisji Koronacyjnej. Następnie o pobożności maryjnej polskich bernardynów będzie opowiadał o. Ezechiel z naszego klasztoru. Ojciec Efrem Obruśnik z Leżajska omówi obraz Matki Bożej Pocieszenia z perspektywy historii sztuki. Początków kultu Cudownego obrazu Przeworskiej Madonny będzie dotyczył referat o. Aleksandra Sitnika. Pan Szymon Wilk przedstawi dzieje kultu Matki Bożej Pocieszenia od końca XVIII do początku XX wieku. Pani Małgorzata Wołoszyn z przeworskiego Muzeum zaprezentuje cześć oddawaną Matce Bożej od 1939 r. do czasów współczesnych. Referat o maryjnej twórczości kaznodziejskiej o. Jana Duklana Michnara wygłosi o. Egidiusz Włodarczyk z Warszawy. Cuda i łaski Przeworskiej Matki Pocieszenia omówi zaś o. Erwin Ceklarz z Leżajska. Na zakończenie Pan Burmistrz Leszek Kisiel opowie o geograficznym zasięgu kultu Przeworskiej Madonny.
  Owocem sympozjum będzie publikacja książkowa zawierająca wszystkie referaty wygłoszone tego dnia. Sympozjum naukowe jest istotnym etapem przygotowania do koronacji Cudownego Wizerunku Przeworskiej Matki Bożej Pocieszenia. Aby zatem dobrze przeżyć to ważne wydarzenie, warto wcześniej zapoznać się z przebogatą historią naszego wyjątkowego Obrazu. Okazją do tego jest właśnie historyczno-mariologiczne sympozjum naukowe w Miejskim Ośrodku Kultury w najbliższą sobotę. Niech uczestnictwo w tym wydarzeniu będzie wyrazem naszego przywiązania do Najświętszej Maryi Panny, która od ponad czterystu lat odbiera cześć w tym bernardyńskim kościele.
 3. Spotkanie Akcji Katolickiej 23 maja w czwartek po Mszy świętej wieczornej.
  W najbliższą sobotę o godz. 17.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu, zaprasza Koło Przyjaciół radia Maryja.
  W niedzielę o 15. 30 Msza święta w intencji: Ojca Świętego, Radia Maryja i TV Trwam.

Boga się bój i przykazań Jego przestrzegaj,
bo cały w tym człowiek!
Bóg bowiem każdą sprawę wezwie na sąd,
wszystko, choć ukryte: czy dobre było, czy złe.

Koh 12, 13-14

© 2009 Klasztor OO. Bernardynów w Przeworsku

Powrót